DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jak funguje ZaHRATka? Nejčastější dotazy

Od kdy dětský klub ZaHRATka bude fungovat?

Rádi bychom dokončili zázemí  s maringotkou a otevřeli 1. 5. 2021. 
 

Pro koho je dětský klub určen?

Dětský klub je určen pro děti cca od 2 do 6 let.

 

Kdo zaštituje Dětský klub?

Zaštituje jej nezisková organizace, spolek Na Volno, z.s., který na Vysočině působí od r. 2009, se sídlem Kochánov 7, Štoky, 582 53, IČO: 228 47 448

 

Jak vypadá běžný den v dětském klubu?

Běžná organizace dne v klubu je obdobná např. lesní školce, akorát jsme na zahrádce :). Ráno se děti schází v klubu, přivítáme se a děti se pak věnují individuální činnosti s didaktickými pomůckami a hračkami, malování apod. Některé pomůcky jsou převzaté z Montessorri pedagogiky, jde o určitě zabrání se do činnosti, ztišení. Následuje dopolední kruh, společné sdílení a aktivity, svačinka, pobyt v přírodě, hygiena, oběd, čas na odpočinek a po něm odpolednní vyrábění, kreativní tvoření, svačinka a hraní, předání rodičům k odchodu domů, pohrát a popovídat si mohou děti i s rodiči společně před odchodem. Ukazují jim např. co vyrobily, vyprávějí. Společně oceníme výtvory a děti pochválíme za jejich pokroky, rozloučíme se a těšíme se na další den.

 

Jak se řeší stravování dětí a siesta po o?

Obědy budou objednávány ze Šejdorfského mlýna a hradí se zvlášť ( 50,-Kč / dítě na den) svačinku dopolední si děti nosí z domova, což je běžná praxe např. lesních mateřských školek, odpolední svačinku si připravujeme spolu s dětmi, což je běžné také v lesních a např. Montessorri školkách, děti mají k dispozici zeleninu, ovoce, pečivo, máslo, sýr, marmeládu, med a samozřejmostí je pitný režim. Podle hesla ,,pomoz mi, abych to dokázal sám,, děti vedeme k samostatnosti, samozřejmě dle věku s dopomocí. Děti si do klubu nosí vlastní ešus, který si odpoledne vezmou domů a ráno zase donesou, např. se svačinkou, v poledne do něj dostávají oběd. V maringotce máme stoly a židličky, kde si oběd děti vychutnají i při nepřízni počasí v teple, za pěkného počasí využíváme s dětmi venkovní posezení.

Siesta po obědě je cca 1 hodinový časoprostor, kdy jsou k dispozici rozkládací matrace přímo v maringotce, každé dítě má svoji, má svůj spacáček a polštářek z domova, po o odpočíváme u čtené nebo audio pohádky, děti se učí navzájem ohleduplnosti, někdo třeba nespí, jen odpočívá u pohádky, někdo vedle u stolečku tvoří, do spaní se děti nenutí.:)

 

Jak je řešené wc a umývárna?

WC máme ekologické, pilinové vedle maringotky, menší děti mohou využívat nočník v maringotce. Podmínkou přijetí není ,, odplenkované dítě,, ale je to pro dítě v nácviku sebeobsluhy výrazně lepší. Není ovšem podmínkou, přebalovací pult je součástí klubu i pro např. mladší sourozence.

Pitnou vodu máme hned vedle s venkovní umývárnnou, při chladnějším počasí barel v maringotce s kouhoutkem.

V případě potřeby, nebo např. ,,nehody,, je možné využít koupelnu a sprchu ve statku.

 

Co mají míít děti sebou k docházce?

Dětem by měli rodiče připravit kvalitní obuv a oblečení na ven (nepromokavé) dle ročního období a počasí ,  přezůvky, náhradní oblečení do jejich přihrádky ( tzn,. jako do školky: náhradní tepláky, tričko, mikinu, ponožky, punčocháče, náhradní spodní prádlo 2ks). Pak už výše zmíněný spacák, stačí lehký (maringotka má kamínka pro chladnější dny), vlastní polštářek a případně nějakou hračku nebo plyšáka na odpočívání :)  /matrace jsou součástí vybavení maringotky/. Dále pak si nosí vlastní hrneček a ešus s příborem a lžící.

Veškeré výtvarné a kreativní pomůcky, didaktické pomůcky, hudební nástroje, perkuse, knížky  a hračky v maringotce jsou součástí vybavení a dětem přístupné.

 

Jezdíte s dětmi na výlety apod.?

Během roku podnikáme s dětmi nejrůznější akce, zveme si např. divadelní  představení za námi, nebo hudební program, podnikáme den v ZOO za spolupráce s rodiči, kdy se sejdeme před ZOO a celý den trávíme programem tam, odpoledne děti před ZOO zase předáme, stejně tak v herně Robinson, nebo sportovištích. Máme domluvenou exkurzy biologickou a sokolnickou, kdy přijedou s dravcem, či dalšími zvářaty  přímo za námi. Několikrát do roka pořádáme akce pro rodiny s dětmi, s koňmi, táboráky, putování za pohádkou, malou ,,olympiádu,, a další :)

 

Má dětský klub svůj vlastní ŠVP nebo tomu obdobné?

Ano, máme jej k pročtení pro rodiče před zápisem do dětského klubu, nebo kdykoliv během docházky :)

Osnovy činností s dětmi se vztahují k tradicím během roku a ročním obdobím, také k zažívání a prožívání všemi smysly, den je členěn na aktivní program (výtvarný, hudebně - rytmický, vyrábění, poznávání, logoleporela a dovednosti předškoláků, stejně tak jako každodenní pobyt venku, hry v přírodě a části relaxační, odpočinkové, které aktivity vyvažují.

 

Kdo zajištuje personálně provoz dětského klubu, má pedagogické vzdělání nebo praxi?

Provoz dětského klubu zajištuje spolek Na Volno a jeho členi, hlavní ,,průvodcovskou činnost s dětmi,, během dne zajištuje BcA. Zuzana Kazdová, která má vystudované (kromě FAMU) pedagogické minimum při Univerzitě vHradci Králové, dále má absolvovaný Kurz první pomoci a Kurz pro instruktory dětských táborů, vede táborníčkové pobyty přes 10 let, má 4 děti, z toho 2 už dospělé, pedagogickou praxi ve Waldorfské školce, Studiu Paleta v Praze, které spolupracovalo se Školou Hrou a na SŠ Jihlava a posledních 7 let v ZUŠ Jihlava - výtvarný obor.

Reference a osobní profil našich ,,průvodců,, je možné pročíst podrobně u ŠVP právě :)

Zuzka spolupracuje na zajištění aktivit s Ing. Šárkou Chytalovou, Bc. Magdalénou Prokůpkovou, příp. praktikantkami. Pokud by nějaký rodič rád byl zapojen do chodu klubu, bude také vítán, samozřejmostí je doprovod dítěte na první návštěvy, pokud dítě tuto potřebu vyžaduje. 

Tuto ,,podporu ,, rodičů předem domlouváme také při našich výletech, např. do dětského oddělení knihovny v Jihlavě, v Havlíčkově Brodě, do ZOO Jihlava a další.

Během roku zapojujeme rodiče  do pravidelných aktivit s dětmi, táboráky, dětské dny, pohádková stezka, ježdění na koních a další.

Zajímá li Vás více, neváhejte se na nás obrátit:) Dotazy a přípomínky, podněty a inspirace jsou vítány, klub je přátelský k rodičům i dětem všeho věku, jakožto prarodičům a přátelům. zuzanakazdova@seznam.cz, 774 183 809

 

Jak je klub financován?

Dětský klub je plně financován členskými příspěvky rodičů na transparentní účet spolku a to vždy měsíc předem (stejně jako je tomu např. v lesních školkách) na provoz nemáme žádné dotace, 2. sourozenec má 10% slevu.

 

Model docházky

Cena za měsíc

A) Celotýdenní
B) Čtyřdenní
3500,-Kč
3300,-Kč
C) Třídenní
3100,- Kč
D) Dvoudenní
E) Jednodenní
2 600- Kč
1 200,-
 
 
Strava (oběd a odpolední svačina) činí 50,- Kč na den. Dopolední svačinu si nosí děti připravenou z domova.
 
Členské příspěvky nezahrnují úhrady jízdného a vstupného na kulturní akce. Tyto výdaje hradí rodiče dětí, kteří se akcí účastní.
 
Členské příspěvky se platí na měsíc předem. Platba je splatná nejpozději k 20. dni měsíce předcházejícímu měsíci, za který je docházka placena na účet splku, který je transparentní a dá se kdykoliv nahlédnout přes stránky FIO banky.
 
V případech, kdy dítě v daném měsíci nebylo přítomno na programu dětského klubu (např. z důvodů nevhodného oblečení, pozdní docházky, nemoci, rodinných důvodů, atp.) nevzniká nárok na vrácení peněz. U omluvy minimálně jeden den předem do 16 hod je možné sjednat náhradu docházky v jiné než zvolené dny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •